Sched.com Conference Mobile Apps
BaliSpirit Festival 2017
has ended
Create Your Own Event
BaliSpirit Festival 2017
Schedule
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Attendees
Search
or browse by date + venue
Coco Love Stage: Daytime Music
Dance & Movement
Healing & Breathwork
Kids and Family
Night Music
Seminars Satsangs & Dharma Talks
YOGA & Meditation
Popular
Sign up
or
log in
to bookmark your favorites and sync them to your phone or calendar.
menu
Menu
Schedule
Attendees
Search
tune
Filter sessions
Simple
Expanded
Grid
By Venue
Tuesday
, March 21
ARMA Watergarden
19:00 •
BHAKTI NIGHT: Rhythms of Africa (Miriam Lieberman) and Ecstatic Kirtan (The Hanumen)
Central Chakra
15:15 •
MATTHEW LOMBARDO: Jivamukti Yoga - Ultimate Spiritual Warrior
Coco Love Stage
16:00 •
SITA DEVI
Kids Zone - Square
16:00 •
DAVID BARNES: Kids Spirit - Fun and Safe Social Games
Parkour / Slackline
15:45 •
TAH RIQ: Parkour for Young Superhumans
The Dome
15:15 •
Silent Disco
Zen Tent
15:30 •
Jeffrey Armstrong: Yogic Thought Leader Program
Wednesday
, March 22
ARMA Watergarden
19:00 •
BHAKTI NIGHT: Sacred Folk (Haji Basim) and Sacred Chant (Jai Jagdeesh)
Central Chakra
08:00 •
NICKIE HANLEY: Love is the Answer - Disco Yoga
10:15 •
MARK WHITWELL: Yoga from the Heart for the Heart (Advanced Personal Practice)
12:15 •
COLLEENA SHAKTI: Odissi Classical Indian Dance - An Introduction
13:30 •
DUNCAN WONG: Wave Motion
15:15 •
OLIVIA TUSCHER: Hatha RajaYoga with Creative Vinyasa
Coco Love Stage
10:00 •
DAPHNE TSE
11:00 •
OLIVER JAMES
12:00 •
PLANETARY SOUL
13:00 •
SHIVANI AUM
14:00 •
MAPSTONE
15:00 •
EMMANUEL JAL
16:00 •
SANDRAYATI FAY
Good Vibes Community
08:00 •
MARTIN ELIANTO & TASYA DANTE: Yoga Tarian Jiwa
10:15 •
JANA JOHNSON: Introduction to Meditation
15:15 •
BEX TYRER & CARLOS ROMERO: Flying High into Bali Skies - AcroYoga for All
Kebun Kopi
15:00 •
Bana Kuma feat. Chris Berry: Percussion, dance, marimba, ceremony and song workshop
Kids Zone - Octagon
11:00 •
LISA LOOPING: Acro Yoga for Kids
13:00 •
PUPUT: Kids Acting Workshop
16:00 •
STEPHANIE WALLACE: True 2 U For Teens
Kids Zone - Square
10:30 •
MAKE A SCENE: Balinese Crown Making for Kids
14:30 •
Bracelet Making
Kul Kul Farm
10:00 •
Seed Raising Workshop
14:00 •
ORGANIC COCONUT SUGAR MAKING
Lower Swimming Pool
10:00 •
SUP (stand up paddleboard yoga)
Parkour / Slackline
10:00 •
TAH RIQ: Parkour/SuperHuman Fitness - Animal Flow Movement
The Corner
08:00 •
TYMI HOWARD: Gravity and Grace - Invert and Strengthen the Core
10:15 •
BREATHWORK COLLECTIVE: Quantum Light Breath with Richard Bock
13:30 •
CAROL ISSA & MICHAEL HEWETT: DARE TO THRIVE - Jivamukti Yoga
15:15 •
LEO RISING: Transcendental Movement Sermon
The Dome
08:00 •
HEALERS COLLECTIVE: Inner Dance Activation
10:15 •
THE DREAMER: Egoless Creation
12:15 •
HILLARY ADRIAN: Introduction to Iridology
15:15 •
Silent Disco
The Fly Zone
14:00 •
Ultimate Frizbee Demo & Workshop
The Grove
08:00 •
ERINA LOVE: Tai Chi
10:15 •
TYRONE BEVERLEY: Poetic Flow
13:30 •
VINCENT BOLLETTA: Hansa Yoga
15:15 •
GWYN WILLIAMS: Sacred Art of Zenthai Shiatsu
The Healing Hut
08:00 •
ABRIA JOSEPH: Dream It Real
09:45 •
SUDHA: Vocal Activation
11:30 •
OBED ABBO: Basic Passion Compass Workshop
13:30 •
AMANDA JANE: Transcending Fear
15:15 •
GRACE GRACE: Neuroscience - The Brain/Mind Body and Heart: Expand your Brain, Expand your Life
The Jungle
08:00 •
SIENNA CREASEY: Reggaelates
10:15 •
MELODY HENRY: Black Metal Yoga
13:30 •
INSIYA RASIWALA-FINN with Jim Beckwith: Vital Radiance
15:15 •
MADEIRA: Roda de Capoeira
The Valley
08:00 •
REBECCA PFLAUM: Kundalini Chakra Ma
10:15 •
ANA FORREST & JOSE CALARCO: Yama Wiri - Good Spirit
13:30 •
SITA DEVI & SHAMAN'S DREAM: Contact Improv Dance
15:15 •
SITA DEVI & SHAMAN'S DREAM: Ecstatic Dance
The Yoga Barn Pavilion
07:00 •
SRI VIJAY GOPALA: Practice of Surya Namaskara (Sun Salutation)
08:00 •
HAJI BASSIM: Holistic Sitar Sound Healing
10:15 •
AMMA SOPHIA ROSE: Crystal Bowl Sonic Temple co-taught with Sundari Ma Aleph
12:15 •
IGNATIANA & SKYLOVE: Inner Journey Let Go Soundhealing
14:30 •
MASUMI: Crystal Bowl Sound Healing
15:15 •
ELAH & AUSSIERA: Sacred Cacao Ceremony
Upper Swimming Pool
10:15 •
MICHAEL HALLOCK: Watsu & Healing Dance Aquatic Bodywork
Zen Tent
10:00 •
EMILY KUSER: Understanding Sex
13:30 •
ELLEN WATSON: Touching Essence™ and Trauma Release
15:30 •
Jeffrey Armstrong: Yogic Thought Leader Program
Thursday
, March 23
ARMA Watergarden
19:00 •
BHAKTI NIGHT: Sacred Cacao Ceremony with Raio and friends
Central Chakra
08:00 •
SIRI ADI SINGH: Kundalini Yoga - 22 Poses that will Keep You on Top of Your Karma
10:15 •
COLLEENA SHAKTI: Indian Fusion Belly Dance
13:30 •
VINCENT BOLLETTA: Therapeutic principles of Hansa Yoga
15:15 •
DANNY PARADISE: Ashtanga - Healing Perspectives of Yoga
Coco Love Stage
10:00 •
LEE GRANE
11:00 •
LEANNA RACHEL
12:00 •
UYAU MORIS
13:00 •
HAJI BASIM
14:00 •
KIYOSHI SHELTON
15:00 •
GAYA TREE
16:00 •
THE HANUMEN
Good Vibes Community
08:00 •
NI MADE MURNI: Vinyasa Flow - Transformation in Transitions
13:30 •
JOSH & LINDSEY: A Path of Heart - The Mindful Journey of Self Love
15:15 •
DANIEL ROJAS: Embodied Dance
Kebun Kopi
15:00 •
Bana Kuma feat. Chris Berry: Percussion, dance, marimba, ceremony and song workshop
Kids Zone - Octagon
10:00 •
STEPHANIE WALLACE: Creative Yoga for Kids
13:30 •
TUBBY LOVE: Squat Man for Kids
14:45 •
MELA MARIPOSA & JAZ BAILEY: Story and Song for Kids
16:00 •
IZZAT: Hip Hop Dancing for Kids
Kul Kul Farm
09:30 •
KUL KUL FARM AND GOOD EARTH FARM: Goat Yoga
10:00 •
Seed Raising Workshop
14:00 •
ORGANIC COCONUT SUGAR MAKING
Lower Swimming Pool
10:00 •
SUP (Stand Up Paddleboard Yoga)
The Corner
08:00 •
MALAIKA MAVEENA & JOHN DE KADT: African Dance
10:15 •
BREATHWORK COLLECTIVE: BioDynamic Breath with Giten Tonkov
15:15 •
JODI FEDOR: Leveraging the Power of Change
15:15 •
MATTHEW LOMBARDO: Jivamukti Yoga - Ultimate Spiritual Warrior
The Dome
08:00 •
HEALERS COLLECTIVE: Inner Dance Activation
13:30 •
Kirtan Circle
15:15 •
Silent Disco
The Grove
08:00 •
AMBER SAWYER: Sufi Dance Meditation
10:15 •
CELINE LEVY: Cultivate Female Sexual Energy
13:30 •
GWYN WILLIAMS: Your Perspective
The Healing Hut
08:00 •
JAMIE GILCHRIST: The Sacred Mandala Experience
09:00 •
PETRA EAT JUICY: The 5 Ways to Vibrant Superhero Level Health
10:15 •
DAPHNE TSE: Vocal Activation - The Art of Freeing your Voice co-taught with friends
12:15 •
LUKE ELIJAH: Creat Your Life Vision
13:30 •
DUDLEY LEVENSON: Being a Conscious Traveler in the Garden of Earthly Delights
15:15 •
SHEENA SARLES: Growing Younger Gracefully
The Jungle
10:15 •
NICOLE BARROTE: JAMA Dance™ Journey Around Moving your Asana - Bootie Ballet
13:30 •
MADEIRA: Capoeira - Jogo de Dentro
13:30 •
GYPSY: Pirate Booty Yoga
15:15 •
DAPHNE TSE: SpiritDance Soulsong - Your Body is a Musical Instrument with Ellen Watson
The Valley
08:00 •
KATCHIE ANANDA: Yoga & Dharma
10:15 •
EOIN FINN: Open Heart, Open Hips (Intermediate and Advanced)
13:30 •
LESLIE S. JONES & JEFF JONES: Afro Flow Yoga Dance
15:15 •
TARA JUDELLE: Embodied Flow™
The Yoga Barn
08:00 •
MARK WHITWELL: Advancing your Yoga
The Yoga Barn Pavilion
07:00 •
SR VIJAY GOPALA: Pranayama techniques for efficient expression of life energy
08:00 •
RONAN TANG: How to Boost Your "Yang" Energy
10:15 •
SIENNA CREASEY: Reggaelates
12:15 •
IGNATIANA & SKYLOVE: Inner Journey River of Live Sound Healing
13:30 •
YOUNG HO KIM: The Upgrade
15:15 •
AWAHOSHI: Ultimate Crystal Light Sound Healing
Upper Swimming Pool
10:15 •
MICHAEL HALLOCK: Watsu & Healing Dance Aquatic Bodywork
Zen Tent
10:15 •
AMISHA GHADIALI: Style and Presence
13:30 •
CARLOS ROMERO: The Healing Dance of Thai Yoga Massage
15:30 •
Jeffrey Armstrong: Yogic Thought Leader Program
Friday
, March 24
ARMA
19:00 •
ONE WORLD ONE STAGE CONCERT feat. Desi Sub Culture, Chugge Khan & Rajasthan Josh and more!
Central Chakra
08:00 •
AMBER SAWYER: Kundalini Dance Meditation
10:15 •
VINCENT BOLLETTA: Hansa Yoga - Demystify Inversions
13:30 •
SILVIA MORDINI: Hips Like Honey: For the care and feeding of your Honeypot
15:15 •
LESLIE S.JONES & JEFF JONES: Afro Flow Yoga Dance
Coco Love Stage
10:00 •
HARTMUT & HUBERT
11:00 •
TABIRA
12:00 •
BANA KUMA ORCHESTRA
13:00 •
TUBBY LOVE & AMBER LILY
14:00 •
JEFF JONES: Percussion Jam
15:00 •
IEMANJO
16:00 •
SOPHIE SOFREE
Good Vibes Community
08:00 •
FISKA SATIRI - Natarajasana
10:15 •
NICKIE HANLEY: Love is the Answer - Disco Yoga
12:15 •
TAH RIQ: The (forgotten) Manifestation Manual - Advanced Reality Creation for Beginners
13:30 •
MARTA NIEDZWIECKA: Slow Sex
15:15 •
GWYN WILLIAMS: Maha Partner Flow
Kebun Kopi
15:00 •
Bana Kuma feat. Chris Berry: Percussion, dance, marimba, ceremony and song workshop
Kids Zone - Octagon
10:15 •
MASUMI: Crystal Bowl Sound Healing for Kids
15:15 •
GENERATION GRATITUDE: Empowerment Workshop for Kids
Kids Zone - Square
16:00 •
Henna For Kids
16:00 •
VIVIENNE STIMMEL: Eco Fashion Tshirt Workshop for Kids
Kul Kul Farm
10:00 •
Seed Raising Workshop
14:00 •
ORGANIC COCONUT SUGAR MAKING
Lower Swimming Pool
10:00 •
SUP (Stand Up Paddleboard Yoga)
Parkour / Slackline
10:00 •
TAH RIQ: SuperHuman Fitness - Parkour for Overcoming Life:
TBA
12:15 •
EOIN FINN with Jim Beckwith: Blissology - Slow Flow Yoga Practice
The Corner
10:15 •
BREATHWORK COLLECTIVE: Gateways to Intimacy with Anthony Abbagnano and Amy Rachelle
13:30 •
MARK WHITWELL: Advanced Practice - Breath, Asana, Bandha
15:15 •
FILIPA VEIGA: Ashtanga Yoga - The Tristana Method
The Dome
08:00 •
HEALERS COLLECTIVE: Inner Dance Activation
10:15 •
TUNJUNG: The Art of Letting Go
15:15 •
Silent Disco
The Grove
08:00 •
MARTIN ELIANTO & TASYA DANTE: Yoga Tarian Jiwa
12:15 •
AWAHOSHI: Crystal Sound Healing
The Healing Hut
08:00 •
ALEKS GLITZERIC: Theta Healing - Freedom from Limiting Beliefs
09:00 •
HOPE RYDER: Ozone Healing
10:15 •
JAI-JAGDEESH: Vocal Activation
12:15 •
SAM WEINSTEIN: The Foundations of Transformational Alignment Based Yoga Part 3
13:30 •
HILLARY ADRIAN HAN: Bio-Spiritual Nutrition
15:15 •
OBED ABBO: Basic Passion Compass Workshop
The Jungle
08:00 •
NADINE MCNEIL: Roots, Rock, Ready, Let's Yoga to live Reggae music
12:15 •
JUNGLE SPIRIT: Meditation
13:30 •
LENA KRISTINA TUULSE: Passion for Life! - Partner Breathwork
15:15 •
SWAMI ARUN: Gong Bath Meditation
The Valley
08:00 •
TYMI HOWARD: Holy Hanuman! - For the Hamstrings, Hips, and Courage
10:15 •
ANA FORREST & JOSE CALARCO: Woori Ombunji - Spiritual Baptism
13:30 •
DJ RAIO: Ecstatic Dance
15:15 •
BREATHWORK COLLECTIVE: Breath of Bliss with Christabel Zamor
The Yoga Barn Pavilion
07:00 •
Sri VIJAY GOPALA: Practice of Surya Namaskara (Sun Salutation)
08:00 •
KATCHIE ANANDA: Yoga & Dharma - The Two Wings to Freedom
12:15 •
AMISHA GHADALL: Chanting Mantras
13:30 •
TYRONE BEVERLY: Reassigning Energy
15:30 •
THE LOVE KEYS: Kirtan
Upper Swimming Pool
10:15 •
MICHAEL HALLOCK: Watsu & Healing Dance Aquatic Bodywork
Zen Tent
10:15 •
GYPSY: S.A.Y LOVE! (Sex and Yoga)
13:30 •
ELLEN WATSON: Esalen® Massage and Touching Essence
15:30 •
Jeffrey Armstrong: Yogic Thought Leader Program
Saturday
, March 25
ARMA
19:00 •
ONE WORLD ONE STAGE CONCERT feat. Zap Mama, Elijah Ray, Brooklyn Gypsies, Kiyoshi Shelton, Sebatierra and more!
Bhanuswari Resort & SPA
09:00 •
BreathFest Special Event
The Yoga Barn
09:00 •
Forrest Yoga Special Event
Sunday
, March 26
ARMA
19:00 •
ONE WORLD ONE STAGE CONCERT feat. Xavier Rudd, Emmanuel Jal, Tubby Love & Amber Lily and more!
The Yoga Barn
10:00 •
Forrest Yoga Special Event
Timezone
BaliSpirit Festival 2017
Asia/Makassar
Filter By Date
BaliSpirit Festival 2017
Mar 21
-
26, 2017
Tuesday
, March 21
Wednesday
, March 22
Thursday
, March 23
Friday
, March 24
Saturday
, March 25
Sunday
, March 26
Filter By Venue
Ubud, Indonesia
Sort schedule by Venue
ARMA
ARMA Watergarden
Bhanuswari Resort & SPA
Central Chakra
Coco Love Stage
Good Vibes Community
Kebun Kopi
Kids Zone - Octagon
Kids Zone - Square
Kul Kul Farm
Lower Swimming Pool
Parkour / Slackline
TBA
The Corner
The Dome
The Fly Zone
The Grove
The Healing Hut
The Jungle
The Valley
The Yoga Barn
The Yoga Barn Pavilion
Upper Swimming Pool
Zen Tent
Filter By Type
Coco Love Stage: Daytime Music
Dance & Movement
Healing & Breathwork
Kids and Family
Night Music
Seminars Satsangs & Dharma Talks
YOGA & Meditation
Popular
Recently Active Attendees
Linda Oneill
Lisa Looping
J
justineshanti
Erika Henschel
Balispirit Festival
Laura Burkhart
Silvia Mordini
Sienna Creasy
More →
Filter sessions
Apply filters to sessions.
close
Dates
Tuesday
, March 21
Wednesday
, March 22
Thursday
, March 23
Friday
, March 24
Saturday
, March 25
Sunday
, March 26
Venue
ARMA
ARMA Watergarden
Bhanuswari Resort & SPA
Central Chakra
Coco Love Stage
Good Vibes Community
Kebun Kopi
Kids Zone - Octagon
Kids Zone - Square
Kul Kul Farm
Lower Swimming Pool
Parkour / Slackline
TBA
The Corner
The Dome
The Fly Zone
The Grove
The Healing Hut
The Jungle
The Valley
The Yoga Barn
The Yoga Barn Pavilion
Upper Swimming Pool
Zen Tent
Session Type
Coco Love Stage: Daytime Music
Dance & Movement
Healing & Breathwork
Kids and Family
Night Music
Seminars Satsangs & Dharma Talks
YOGA & Meditation
Other Filters
Popular